Epifanio
Epifanio 1 Epifano 2 Epifanio 3 Epifano 4 Epifanio 5 Epifanio 6 Epifanio 7 Epifanio 8 Epifanio nr 9 Epifanio nr 10 Epifanio nr 11 Epifanio 12
Epifanio 13 Epifanio 14 Epifanio 15 Epifanio 16 Epifanio 17 Epifanio 18 Epifanio 19 Epifanio 20 Epifanio 21      
Igasugune tagasiside on teretulnud. KONTAKT: augustkunnapu@gmail.com
800

Articles in English

TOIMETAJA VEERG

EPIFANIO SOOVITAB

MINU FILMIRIIUL
Marianne Kõrver

MINU RAAMATUKOGU
Kaspar Jassa

Idabloki kujutlused
Andri Luup

INTERVJUU LEIPZIGI MAALIKUNSTNIKU MATTHIAS LUDWIGIGA
August Künnapu

IDAEUROOPLANE ALEKSEJS NAUMOVS
Vilen Künnapu

MÜSTILINE KERA VÕRUS
Diana Vene, Vilen Künnapu

INTERVJUU BARRY THOMPSONIGA
Harry Pye

KUIDAS NÄLJUTADA KONTSEPTSIOONE JA TOITA RAHVAST? * INTERVJUU APHRA TESLAGA
Tanel Rander

AYN RANDI SUURROMAANIST "ALLIKAS"
Jan Kaus, Vilen Künnapu

ME KÕIK OLEME ELUKUNSTNIKUD
Jürgen-Kristoffer Korstnik

NATO LUMI UURIMISRETK METSIKUTELE ALADELE IDA-EUROOPAS
Nato Lumi

AUGUST KÜNNAPU Ida-Euroopa maaliseeria

MEESKOND

Epifanio 19 kaas Kui Epifanio nr 13 (2010) oli vene kultuuri eri, siis käesolev number vaatleb Ida-Euroopa olemust. Ida-Euroopa vibratsioon ja tunnetus on olnud läbi aegade ehe, puhas, aus ja veidi metsik.

Vaimne mentor Maria-Reene ei näe praegust olukorda roosiliselt: “Ida-Euroopa kultuuriruum on viimase 15 a jooksul väga mõjutatud läänelikust arusaamast ja väärtushinnangutest. Seoses sellega hakkab kaduma korrektsus ja selge piir. Antud hetkel on Ida-Euroopa kultuuriruum väga staatiline ja abtraktne. Ida-Euroopa on väga pikalt suutnud oma kultuuriruumi hoida kindlas vormis, kuid seoses lääne pealesurutud normidega on kõik muutumises. Ida-Euroopa kultuuriruum on suunatud pehmelt inimesele kui isiksusele, Lääne-Euroopa kultuuriruum on rohkem suunatud massidele, nagu laiatarbekaup. Ja Lääne-Euroopa kultuuriruumis puudub sisupuhtus ja konkretiseeritud sõnum.”

Uues Epifanio numbris vaatleme Ida-Euroopat läbi põnevate loovisiksuste. Tegin intervjuu Leipzigi* uue maalikoolkonna esindaja Matthias Ludwigiga. Rääkisime tema lapsepõlvest Ida-Saksamaa väikelinnas, õpingutest 90ndate Leipzigis, sealse uue maalikoolkonna fenomenist ja tema loomeprintsiipidest. Tema arvates sobitub Leipzig tänapäeva Ida-Euroopa kontseptsiooni hästitoimiva kunsti- ja kultuurieluga, mis on rohkem sõbralik kui konkureeriv. Näitena tõi ta Spinnerei, endise tehaseala linna lääneosas oma galeriide, kunstnike ateljeede, käsitööäride, kino ja kohvikuga. Vilen Künnapu küsitles läti kolleegi Aleksejs Naumovsit, kes maalib Itaalias, Prantsusmaal jm maailmas natuurist suureformaadilisi hea kohatunnetuse ja üldistusvõimega arhitektuuri- ja looduspilte. Tanel Rander usutles mõttekaaslast, Sloveenia poeeti, muusikut ja kunstnikku Aphra Teslat. Arhitektuuriprojektidest toome esile Diana Vene Võru Kera, mis on tema TTÜ magistritöö. Jan Kaus analüüsib ja Vilen Künnapu kommenteerib Venemaal sündinud ja Ameerikas tegutsenud Ayn Randi pea 80 a tagasi kirjutatud suurromaani “Allikas”, mille peategelase prototüüp on arhitekt Frank Lloyd Wright. See on hümn iseolemisele ja iseendaks jäämisele, mis on väga oluline praegusel ajastul. Rangelt soovituslik teos kõikidele algajatele loojatele.

Avaldame katkendid Jürgen-Kristoffer Korstniku valmivast debüütraamatust “Elukunstniku käsiraamat”, mis vaatleb inimese oskust hästi toime tulla läbi loovuse.

August Künnapu

August Künnapu. Foto: Alberto Künnapu

Andri Luup võrdleb idablokki ja läänetiiba nii: “Idas pakutakse ilusat muinasjuttu, usutakse ideaalidesse, läänes pakutakse eksistentsiaalset tühjust ilma igasuguste ideaalideta. Ida ja lääne vahel või piiril elavatel on valikus “muinasjutt ilusa lubadusega” või “täielik tühjus ilma igasuguse lubaduseta””.

Maailmarändur, mitmete mõttekodade liige ja kajaloodi omanik Nato Lumi käis uurimisretkel Ida-Euroopas, sai herilase käest nõelata ja tuli tulema ühe kogemuse võrra rikkamana.

Loodan, et idaeuroopalik ehe loovus taastub pea ja nullib eurodirektiivide ja konjuktuurispetsialistide mõju.

* Oluline kultuurikeskus idablokis, kus õppisid 1960ndatel-1970ndatel mh eesti noored graafikud Illimar Paul, Rein Mägar ja Ülo Emmus.

August Künnapu / toimetaja

augustkunnapu.epifanio.eu
facebook.com/augustkunnapu
instagram.com/augustkunnapu