Epifanio
Epifanio 1 Epifano 2 Epifanio 3 Epifano 4 Epifanio 5 Epifanio 6 Epifanio 7 Epifanio 8 Epifanio nr 9 Epifanio nr 10 Epifanio nr 11 Epifanio 12
Epifanio 13 Epifanio 14 Epifanio 15 Epifanio 16 Epifanio 17 Epifanio 18 Epifanio 19 Epifanio 20 Epifanio 21      
Igasugune tagasiside on teretulnud. KONTAKT: augustkunnapu@gmail.com
800

Articles in English

TOIMETAJA VEERG

EPIFANIO SOOVITAB

MINU RAAMATURIIUL
Ahto Külvet

MINU PLAADIKOGU
Kärt Ojavee

KOLM EESTIVENE KIRJANIKKU
Ilona Martson

ANDREI IVANOV
Painaja

P. I. FILIMONOV
Valik luulet

NIKOLAI KARAJEV
Valik luulet

MONOLOOGID. ETENDUSE AJAL LAVA TAGA ESITAMISEKS.
Nato Lumi

NIKOLAI POLISSKI MAAMÄRGID
Vilen Künnapu

VENE VAIMU ERIPÄRA
Vilen Künnapu

ZEN AIAD ALGAJATELE!
Tomomi Hayashi

AABEL VIKERPUU, ÕNNELIK SURIJA
Mehis Heinsaar

PINGE MEREVAIGUS
Yuri Avvakumov

MEESKOND

Nikolai Polisski maamÄrgid

Elame huvitaval ajal. Muudatused spirituaalsuse poole ilmnevad kõigil elualadel. Hämmastavaid avaldusi teevad kvantfüüsikud ja teised täppisteadlased. Soliidne anglikaani kirik St. James Londonis Picadilly tänaval korraldab igal nädalal esoteerika-alaseid loenguid, Tallinnas Issanda Muutmise Peakirikus peab pühapäeviti loenguid 87-aastane õigeusu preester, isa Immanuel Kirss, kes räägib reinkarnatsioonist, oma eelmistest eludest ja Jumalast sinu sees. Korraldatakse lugematul hulgal indiaanilaagreid, õppepäevi Peruu teadjameestega ja kollektiivseid meditatsioone.

Kunstimaailma ja moodsa arhitektuuri pärusmaale on seda sorti muutused jõudmas väga vaevaliselt. Suur ego on teadagi takistuseks number üks. Seetõttu pakubki meile huvi vene kunstnik ja disainer Nikolai Polisski. Kuuludes ajavahemikul 1975–1989 vene põrandaaluste kunstnike gruppi "Kollektiivsed tegevused" ("Collective Actions"), mille vaimseks juhiks oli Andrei Monastõrski, on Polisski olnud alati huvitatud märgilisest maakunstist, installatsioonidest, mis on lähedal kontseptuaalsele primitivismile (Henri Rousseau, Niko Pirosmani).

Tuntuks sai ta Nikola-Lenivetsi külla rajatud looduslikest materjalidest valmistatud maamärkide ansambliga, mille valmistamisse olid kaasatud kohalikud külaelanikud. Nendega koostöös valminud roigastest stuupad ja energiatornid, mis on kaetud taimede ning aedviljadega (näiteks baklažaanid ja viinamarjad), heintest konstrueeritud spiraaltornid, puuhalgudest pagoodid hämmastavad oma energeetilise puhtuse, monumentaalsuse ja poeetilisuse poolest. Polisski on justkui narodnik, kes lahkus linna intellektuaalide juurest maale lihtsate inimeste juurde ja asus seal taaslooma midagi suurt ja ammuunustatut. Need tööd on arhetüüpsed, maagilised ja väga sooja energiaga. Seal on ühinenud igaveste geomeetriliste kujundite, pidevalt muutuva maastiku ja lihtsate külaelanike energia.

Nikolai Polisski. Lõkkepuudest torn.
Nikola-Lenivets, 2001.

Nikolai Polisski. Impeeriumi piirid.
Nikola-Lenivets, 2007.

Kohtusin Nikolai Polisski ja tema töödega esmakordselt 2008. aasta Veneetsia Arhitektuuribiennaalil, kus tema näitus oli eksponeeritud Vene paviljonis. Olin ise juba aastaid tegelenud stuupa arhetüübi uurimise ning energiatornide ehitamisega. Nähes vene mõttekaaslast kogu tema jõus ja eheduses, sain ma laetud suure ja võimsa positiivse laenguga. Ma mõistsin, et ma ei ole üksi ja et olen õigel teel. Vene kunstniku lai haare, nende objektide inimsõbralikkus ja vaimsus andsid mulle jõudu ja inspiratsiooni oma mandalaprojektide jätkamiseks.

Nikolai Polisski. Majakas Ugra jõe kaldal.
Nikola-Lenivets, 2004.

Nikolai Polisski. Meediatorn
Nikola-Lenivets, 2002.

Nikolai Polisski. Heintest torn / Hay Tower. Nikola-Lenivets, 2000. Vaata / see also: www.polissky.ru/en

Nikolai Polisski. Lihhoborski värav. / Likhoborskie Gate. Moskva / Moscow, 2005.

Vilen Künnapu
arhitekt ja kunstnik
www.vilenkunnapu.pri.ee